LEŚNICY POLSCY W WALCE O NIEPODLEGŁOŚĆ

[member][/member]

[member]

[/member]

Stefan Cieślik

21/08/1889 – 30/11/1964

IMIĘ:  Stefan

 

NAZWISKO: Cieślik

 

IMIĘ OJCA: Marcin

 

IMIĘ MATKI: Maria

 

NAZWISKO RODOWE MATKI: Jórgowska

 

DATA URODZENIA: 21/08/1889

 

MIEJSCE URODZENIA: Boruszyn, pow. Czarnków-Trzcianka, woj. wielkopolskie

 

DATA ŚMIERCI: 30/11/1964

 

MIEJSCE ŚMIERCI: Bydgoszcz

 

 

SŁUŻBA W LASACH PAŃSTWOWYCH:

Służbę leśną i prywatną szkołę leśną rozpoczął w dobrach hr. Gorzeńskiego w Tarcach. Wiosną 1921 r. po powrocie Pomorza do Polski podjął pracę na terenie Nadleśnictwa Przewodnik w Borach Tucholskich. Zdał egzamin państwowy dla leśniczych w Szkole Leśnej w Margoninie (władze państwowe nie uznawały dyplomów szkół prywatnych z okresu zaborów). Do 1937 r pracował w Leśnictwie Stara Huta, a następnie w Leśnictwie Dębowe, gdzie wraz z rodziną spędził cały okres okupacji. Od 1934 r aktywnie działał w Przysposobieniu Wojskowym Leśników. Tuż przed wybuchem wojny prowadził szkolenia wojskowe w wiejskim kole PW w Lipinkach.

Skierowany przez Arbeitsamt do Leśnictwa Dębowe przez całą okupację pracował jako robotnik leśny.

Po wojnie, aż do przejścia na emeryturę w roku 1957 nadal pracował w Leśnictwie Dębowe; w tym samym czasie zorganizował pracę w Nadleśnictwie Przewodnik. Na wakujące etaty zatrudniał młodych partyzantów, ułatwiając im życiowy start. Jako „element politycznie niepewny” nigdy nie otrzymał pozwolenia na broń.

REPRESJE (WIĘZIENIA/OBOZY/INNE):

W październiku 1939 r. aresztowany jako zakładnik z grupą leśników z Nadleśnictw Warlubie i Przewodnik, 3 tygodnie przebywał w więzieniu w Nowem nad Wisłą.

Latem 1944 r i na początku stycznia 1945 r oddziały własowców z Lipinek, poszukując ukrywających się partyzantów przeprowadziły rewizję w mieszkaniu Cieślaka. 11 lub 12 lutego 1945 r został aresztowany przez niemiecką żandarmerię jako zakładnik z podejrzeniem udziału w zamachu na niemieckiego żołnierza. W czasie transportu, wykorzystując zamieszanie powstałe podczas przejazdu wycofujących się wojsk niemieckich zbiegł i na kilka godzin przed przechodzącym tamtędy frontem wrócił do domu.

SŁUŻBA WOJSKOWA LUB KONSPIRACYJNA:

Stefan Cieślik pochodził w Wielkopolski, wychował się w rodzinie o tradycjach niepodległościowych. Brał udział w Powstaniu Wielkopolskim w Poznaniu.

1 września 1939 r. nie ewakuował się z rodzinami leśników do Warszawy. Z Witoldem Bielowskim, nadleśniczym w Przewodniku, ukrył broń prywatną i służbową – przekazana została później oddziałom partyzanckim.

W 1940 r. nawiązał z nim kontakt Stefan Guss (ps. „Dan”) organizujący oddział partyzancki w ramach ZWZ. Cieślik został zaprzysiężony jako „Leszczyna”, zaś Dębowe stało się ważnym punktem wywiadu, łączności i zaopatrzenia oraz kwaterą pobytową dla partyzantów i osób „spalonych”. W roku 1942 współpracował przy przerzutach osób do Generalnej Guberni. W leśniczówce prowadzony był też podsłuch niemieckich leśników, żandarmerii, niemieckich lotników oraz grup Jagdkommando. Informacje wywiadowcze Stefan Cieślik przekazywał m.in. poprzez swoją córkę Elżbietę (ps. „Amazonka”)

POSIADANE ODZNACZENIA:

Medal Dziesięciolecia Odzyskanej Niepodległości, Medal 20-lecia Niepodległości, Brązowy Krzyż Zasługi, Złoty Krzyż Zasługi

POZOSTAŁE INFORMACJE:

Aktualne dane kontaktowe / inne informacje:

Skany / fotografie:

[member][/member]